"Учитись важко, а учить ще важче. Але не мусиш зупинятись ти. Як дітям віддаси усе найкраще, То й сам сягнеш нової висоти." М. Сингаївський / "Якщо ви володієте знанням, дайте іншим запалити від нього свої світильники" Т. Фулпер

субота, 25 лютого 2023 р.

10 маловідомих фактів про Лесю Українку

    1. Перші півроку життя Леся провела з батьком – у Ольги Косач після народження доньки розвинулася анемія і вона поїхала лікуватися в Європу. Петро Косач на цей час узяв відпустку і цілком зосередився на опіці над старшим сином Михайлом та Лесею, фактично, врятувавши її від смерті.

    2. У Лесі та Михайла був особливий духовний зв’язок. Їх в родині навіть називали спільним іменем Мишелосіє. Також Лесю часто називали Зея, Зеєчка – за назвою сорту кукурудзи «зея японіка» (тонка, як стеблина), бо вона була тоненька і тендітна, як стебло кукурудзи. В Колодяжному, де пройшло дитинство і юність поетки, вона товаришувала з сільськими дітьми, зустрічала череду, купалася в озері, потайки бігала до лісу, заступалася за селян, якщо худоба чинила шкоду.

    3. З дитинства була допитливою. Читати навчилася в 4 роки, у 5 почала писати драматичні твори, в шість – майстерно вишивала. У 9 років написала перший вірш «Надія» під враженням під враженням від засудження тітки Єлі (батькової сестри Олени Косач) на заслання до Сибіру за участь у замаху на шефа жандармів Дрентельна. У 12 років переклала Гоголівські «Вечори на хуторі біля Диканьки».

    Псевдонім «Українка» запозичила від рідного дядька, Михайла Драгоманова, який підписувався «Українець». Вперше так підписала свої вірші у тринадцять років у львівському часописі «Зоря», а в чотирнадцять опублікувала першу поему «Русалка».

    4. Могла стати першою в Україні жінкою-композитором, мала абсолютний слух і надзвичайний хист до музики. У 5 років почала грати на роялі і написала власну музичну п’єсу. Грати вчила спочатку батькова сестра, Олександра Косач-Шимановська, потім – перша дружина Миколи Лисенка Ольга о’Коннор. Але хрест на кар’єрі поставила хвороба – після чергового загострення у Лесі було видалено частину вражених хворобою кісток і дівчинка кілька місяців провела в гіпсі.

    Також Леся прекрасно малювала, зокрема й морські пейзажі, деякий час брала уроки у Київській рисувальній школі Олександра Мурашка. Її називали першою жінкою-мариністкою в українському мистецтві. На жаль, збереглася лише одна картина Лесі Українки олійними фарбами.

    5. Родина Косачів належала до аристократії, але при цьому всіляко підкреслювала свою українськість. Усі змалечку розмовляли українською, діти носили народні строї. У Києві початку ХХ століття, коли після вбивства Олександра ІІ почався період реакції, таких родин лишилося тільки три на всю столицю: Лисенки, Старицькі і Косачі. До речі, у 1903 році в Полтаві на відкритті пам'ятника Котляревському, де зібралися видатні письменники та громадські діячі, мама Лесі Українки, Олена Пчілка проігнорувала заборону виступати українською і звернувся до присутніх рідною мовою.

    6. Леся Українка була надзвичайно працездатною. Свою «Лісову пісню» вона написала за 12 днів. А поему «Одержима» – за одну ніч, перебуваючи біля ліжка помираючого Сергія Мержинського. Загалом повне зібрання творів Лесі Українки становить 14 томів. Найперша ж збірка «На крилах пісень» побачила світ у березні 1893 року у Львові за сприяння Івана Франка – наклад книги тоді був лише 500 примірників.

    7. У ніч з 17 на 18 січня 1907 року на київській квартирі Косачів поліція провела обшук, вилучивши 121 брошуру соціалістичного змісту, що належали переважно братові поетеси. Лесю Українку та її сестру Ольгу заарештували і протримали у відділку ніч. З того часу Леся Українка опинилася під негласним наглядом поліції – навіть для поїздки в Колодяжне вона змушена була давати заяву поліції. Цензура не раз забороняла її твори – більшість своїх робіт поетеса публікувала за кордоном Російської імперії: на Галичині чи в Буковині, які тоді входили до Австро-Угорщини.

    8. Чоловік Лесі Українки Климент Квітка був молодшим від неї на 9 років і теж хворів туберкульозом. Довгий час Леся жила з ним «цивільним шлюбом» – повінчалися вони тільки в 1907 році, під тиском родини. В останні роки підтримувала чоловіка, заробляючи на життя та лікування перекладами та приватними уроками.

    9. Климент Квітка пережив Лесю на 40 років, присвятивши життя збереженню її пам’яті. Вони зблизилися на ґрунті захоплення фольклором, разом бували у фольклорних експедиціях. Сама Леся Українка знала більше 500 народних пісень, і їхнє знайомство почалося з пропозиції записати ці пісні. Пізніше Лариса Косач-Квітка дала 300 рублів на організацію фольклорної експедиції Філарета Колеси, в ході якої були здійснені унікальні записи на воскові валики виступів кобзарів. На одному з таких валиків Климент Квітка записав голос Лесі Українки – цей валик зберігся до нашого часу.

    10. Пам’ятники Лесі Українці є в Києві, Луцьку, Ковелі, Новограді-Волинському, а також в Торонто, Клівленді, Батумі, Саскатуні, Телаві та багатьох інших містах світу. За значний внесок Лесі Українки в українську літературу, її ім’ям у 1970 році назвали астероїд — «2616 Леся».

Портрет - це ШІ так "побачив" Лесю

Іван Франко називав її "єдиним мужчиною в нашому письменстві". 25 лютого минає 152 роки з Дня народження Лесі Українки.

    

    Сьгодні згадуємо День народження видатної поетеси Лесі Українки! Нове музичне життя її творам надала американська виконавиця українського походження Tetiana Maria. Вірш Лесі Українки "Давня весна" звучить дуже ніжно та милозвучно.

"Ні, я жива, я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає!" Леся Українка #olesyahudyma

пʼятниця, 24 лютого 2023 р.

Лютий. Рік незламності

    Минув рівно рік від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ворог був певен, що здолає нас "за три дні", міжнародні партнери не вірили в наш успіх, і — ніде правди діти — мабуть, ми самі були дуже налякані й на початку сумнівалися. Та попри це з перших днів показали всьому світу свою єдність, силу й прагнення до свободи. 

    👏Найбільша подяка — Збройним Силам. Однак усі українці — від дошкільнят, що збирають гроші на ярмарку на пікап для ЗСУ, до волонтерів, які щоденно допомагають військовим та цивільним, — роблять свій внесок у нашу Перемогу. 

    Освітяни України за рік навчилися вчити й підтримувати вихованців, школярів, студентів під час тривог та блекаутів, у вимушеній еміграції чи тимчасовій окупації. Не скорилися — попри шалений тиск загарбників. 

    Ми будемо триматися далі. Віримо, що Перемога вже скоро. Бо Україна — це і є ми. 💙💛

вівторок, 21 лютого 2023 р.

21 лютого - Міжнародний день рідної мови 💙💛

 Мова –  духовний скарб народу
Кращої, ніж рідна мова не буває!
З Днем рідної мови💙💛

Наша мова - велична, щедра, барвінкова, - стала  знаком незламності і нашою силою в час героїчного  протистояння українців російському окупанту.  
Українське слово звучить не менш гучніше від гармат. Саме тому українців сьогодні чують в усіх куточках світу.

Учениці 9-го класу Марія Бакунець та Жанна Бойчук (вчитель української мови і літератури Діна Коток) провели радіолінійку "МОВА - талісман людини та нації" до Міжнародного Дня рідної мови для вчителів та учнів Тинненського ліцею

 "Слава Україні" розуміють будь- де, не потребуючи  перекладу.
💙💛 Тож бережімо, плекаймо рідну мову!


четвер, 16 лютого 2023 р.

День єднання в Україні

    16 лютого в Україні святкують особливе свято — День єднання. Акцію створив президент Володимир Зеленський 2022 року. Головна мета цього дня — показати єдність українського народу на тлі військової загрози. Згуртувати українців навколо національної ідеї та показати російським пропагандистам, що українці — це єдиний народ.

    У День єднання України бажаємо нам усім здорового прагматизму і щирої віри для побудови економічно незалежної та соціально відповідальної держави. Саме нашому поколінню відведено цей важливий історичний шанс. Не упустімо його і цінуймо час, у який живемо. Пам'ятаймо та шануймо наших національних героїв. Молимо Бога за тих, хто віддав своє життя за Україну і зробимо все для того, щоб їхня велична благородна мета не перетворилася в ілюзію. Зичимо всім щастя, добробуту та злагоди в родинах. Слава Україні! Героям Слава!

 Із Днем єднання, Україно!💙💛
Сьогодні ми по-особливому єдині та згуртовані однією метою - Перемогою 💪   Україна у наших серцях 💙💛

вівторок, 14 лютого 2023 р.

Українські класики про кохання ❤

❤ Як митці оспівують КОХАННЯ?

    "МОЄ СЕРДЕНЬКО!"- так зверталися закохані одне до одного.
Зверніть увагу: на всіх світлинах (кадрах із кінофільмів) ВОНА там, де ЙОГО СЕРЦЕ...
    Ці твори входять до програми ЗНО з української літератури.
    Учімо українську мову та літературу разом!
Джерело: #zno_na_vidminno_ukr 

Іронічна життєва мудрість із творів української літератури

вівторок, 7 лютого 2023 р.

День безпечного Інтернету

    7 лютого 2023 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом "Разом для найкращого Інтернету" Це буде уже 20 День безпечного Інтернету.

    День безпечного Інтернету (SID/ДБІ) запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. Центр кращого інтернету представляє Національний комітет Дня безпечного Інтернету в Україні.

    Цей день проводиться з метою залучити до дій кожного й кожну, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів. Більше того, це запрошення для всіх до поважливого онлайнового спілкування задля забезпечення найкращого цифрового досвіду.

    День безпечного Інтернету надає унікальну можливість для проведення заходів з безпеки онлайн разом зі всім світом: як у закладі освіти, бібліотеці, громадській організації, так й в органах влади, бізнесових організаціях. Щороку до Дня безпечного Інтернету в Україні, як і у всьому світі, приєднується все більше організацій.

До уваги освітян Рівненської області!